Badanie gruntu przed wzniesieniem budynku

Zbudujemy Twój dom

Badanie gruntu przed wzniesieniem budynku

badanie gruntu

Wznoszenie budynków kompletnie od podstaw jest procesem składającym się z wielu etapów. Przede wszystkim na sam początek należy odpowiednio dobrać oraz przygotować grunt pod rozpoczęcie takiej inwestycji.

Badanie gruntu w celu jego zbadania

badanie gruntuZanim przystąpi się do jakichkolwiek prac należy wykonać profesjonalne badanie gruntu, które wykaże wszelkie właściwości takiego miejsca co znacznie ułatwi dobranie rozwiązań budowlanych w kolejnych etapach. Badanie gruntu to pojęcie bardzo ogólne i w jego ramach wykonuje się cały szereg czynności badawczych. Jedną z najważniejszych kwestii jest zbadanie jego wilgotności i podatności na zalanie. Jeśli grunt ma tendencję do osuwania się i jest mocno wilgotny, konieczne będzie znacznie głębsze wkopanie fundamentów oraz uniemożliwi to wykonanie niektórych elementów bez jego osuszenia. Dokładnie badanie może wykazać do jakiej głębokości występuje wysoka wilgotność i czy możliwe jest skuteczne osuszenie. Jest to szczególnie przydatne podczas tworzenia podziemnych konstrukcji takich jak garaże, czy też piwnice. Nie w każdym terenie możliwe będzie stworzenie czegoś takiego, warto jednak wykonać badanie przed, gdyż próba wzniesienia elementów tego typu w takich warunkach może być dość niebezpieczna. Kolejną ważną kwestią, którą zdecydowanie wykaże takie badanie jest statyczność gruntu i poziom jego zbicia.

badanie gruntuTe czynniki szczególnie ważne są przy wznoszeniu wysokich konstrukcji składających się z wielu kondygnacji. Aby sprawdzić te cechy konieczne jest pobranie próbek gruntu. Do tego celu wykonuje się odwierty, które mają za zadanie pobrać ziemię z różnych głębokości i określić gdzie znajduje się podłoże skalne lub ewentualne złoża wody. Wiertła wykorzystywane do tego celu są puste w środku, dzięki czemu ziemia z odwiertu gromadzi się wewnątrz nich w miarę pogłębiania. Długość całego takiego wiertła wypełniana jest pobieranym materiałem, a w momencie jego wyciągnięcia umieszczone jest one w środku zgodnie z głębokością odwiertu. Dzięki temu możliwe jest dokładne scharakteryzowanie warstw gruntu oraz ich późniejsze badanie. Badania tego typu w wielu przypadkach są obowiązkowe w celu uzyskania pozwolenia na budowę określonego budynku. Nawet jeśli nie są one wymagane, warto jednak je wykonać, gdyż może to znacznie wpłynąć zarówno na bezpieczeństwo, jak i na trwałość konstrukcji w takim miejscu.

Takimi badaniami zajmują się profesjonalne firmy geologiczne, których usługi najczęściej nie są zbyt drogie, a potrafią przekazać ogromną ilość informacji o konkretnej działce budowlanej.