Jak bezpiecznie przechowywać drewno kominkowe

O tym, że wartość opałowa drewna kominkowego zależy od jego wilgotności, wie chyba każdy. Nie trzeba bowiem posiadać ogromnej wiedzy, żeby zauważyć, że mokre drewno gorzej się pali i wytwarza o wiele więcej dymu (a więc do atmosfery dostaje się też więcej CO2).

Składowanie drewna opałowego

Drewno Kominkowe Dlatego jeśli posiadamy w domu kominek, musimy przechowywać drewno w odpowiedni sposób. Poleca się tutaj kilka metod składowania. Tę najczęściej spotykaną stanowi przechowywanie drewno opałowego przy ścianie domu, w specjalnie przygotowanej do tego celu przybudówce, czyli w drewutni. Konieczne jest zadaszenie, aby do drewna nie docierały opady atmosferyczne, które wydłużą proces schnięcia. Przed deszczem chroni też folia. A proces schnięcia i tak jest długi – bo w dobrych atmosferycznie warunkach, na świeżym powietrzu, trwa od 1,5 roku do nawet 2 lat. Oczywiście jeżeli drewno ułożyliśmy tam w odpowiedni sposób. Nie powinno ono bezpośrednio przylegać do ściany budynku – poleca się zachowanie odległości około pięciocentymetrowej lub nawet większej. Wszystko po to, aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza z każdej strony. Nie chcemy przecież potem walczyć z wilgocią na ścianie czy nawet z pleśnią. Składowanie drewna na świeżym powietrzu wymaga także izolacji od podłoża, od którego ciągnie przecież wilgoć.

Drewno Kominkowe Dlatego zawsze drewno opałowe układamy na ażurowej podstawie. Drewno kominkowe sprzedawane w Rybniku dobrze nadaje się także do składowania w… salonie. Brzmi to dziwnie, ale nie jest to nic normalnego! Takie drewno może stanowić element dekoracyjny, jeśli tylko zadbamy o ładną wnękę koło kominka. Dzięki temu też nie będziemy musieli za każdym razem wychodzić z domu, gdy tylko zdecydujemy się napalić w kominku. Drewno będzie zawsze pod ręką, swobodnie dostępne i gotowe do użycia. Jeśli nie chcemy wykonywać wnęki w ścianie, kupmy specjalny kosz lub stojak na opał. W ofertach producentów dostępne są pojemniki i stojaki z wikliny, jak i z metalu. Bez problemu możemy więc dopasować kosz do stylu wnętrza. W salonie utrzymanym w stylu nowoczesnym, dobrze sprawdzi się kuty stojak, zaś jeżeli klimat wnętrza przypomina prowansalskie pomieszczenia, zdecydujmy się na wiklinę. Wszystko jednak zawsze zależy od naszych indywidualnych upodobań.

Jak widać, możliwości składowania drewna jest naprawdę wiele, dlatego bez problemu znajdziemy taki sposób, który będzie całkowicie nam odpowiadał. I składowanie wcale nie musi być drogie – na świeżym powietrzu nie kosztuje nas nic, zaś w domu to jedynie koszt wykonania wnęki lub zakupu stojaka.