Co warto wiedzieć o cięciu laserowym

Uzyskanie konkretnych wymiarów blachy nie jest trudne, gdyż obecna technologia daje nam możliwości na przeprowadzenie szybkiego i efektywnego cięcia. Najlepszym wyborem jest zastosowanie do tego celu lasera.

Cięcie laserem szybko wykonane

cięcie blach laseremTechnologia cięcia laserowego przynosi nam bowiem najwięcej korzyści. Przede wszystkim w żaden sposób nie uszkadza obrabianej blachy. Podczas tego działania nie powstają tez żadne ubytki materiałowe. Oczywiście wszystko zależy od zastosowanych do tego urządzeń. Warto wybierać taki laser, który odznacza się najwyższą jakością. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór, i to nic dziwnego, ponieważ po raz pierwszy laser gazowy CO2 wykorzystano do cięcia stali ponad 50 lat temu! Przez tak długi czasu udało się doprowadzić ten laser do perfekcji, jak i wyprodukowano nowe rodzaje laserów. Dzięki temu dokładne cięcie blach laserem nie stanowi żadnego problemu. Można je wykonać błyskawicznie. Niezależnie jednak od urządzenia, cięcie przebiega zawsze w ten sposób. Produkowana jest specjalna wiązka laserowa o konkretnej średnicy, którą celuje się w obszar szczeliny cięcia, dzięki czemu proces przebiega z pełną dokładnością. W ten sposób w danym obszarze metal zostaje usunięty – oczywiście zależy to od zastosowanego gazu.

cięcie blach laseremJeśli na przykład dany laser wykorzystuje do swojego działania tlen, wówczas w obszarze cięcia zajdzie dodatkowa reakcja egzotermiczna, która doprowadzi do spalenia metalu w danym miejscu. Niezależnie jednak od wybranej metody, cięcie laserowe blachy jest zawsze skuteczne. W związku z tym tak naprawdę wybór techniki zależy od warunków technologicznych danego zakładu. Wspominane wcześniej lasery gazowe CO2 uważane są za najbardziej wydajne, dlatego większość firm dysponuje właśnie nimi. Jednak nie oznacza to, że inne z laserów są gorsze. Weźmy na przykład takie lasery światłowodowe, które nie cieszą się tak dużą popularnością. Produkowana przez nie wiązka świetlna posiada najmniejszą z możliwych średnicę, dlatego takie lasery nadają się idealnie do mikrospawania, gdyż pozwolą na jak najlepszą precyzję pracy. Z kolei lasery diodowe, których działanie opiera się na diodach odznaczających się wysoką mocą, sprawdzają się najlepiej przy lutowaniu lub utwardzaniu.

Posiadają bowiem wysoką mocą, ale niską jakością wiązki, dlatego w przypadku cięcia laserowego lepiej wybrać inne rozwiązania. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także lasery na ciele stałym – na przykład na dysku, pręcie lub włóknie. Każde z nich wykorzystuje kryształy YAG czyli granatu itrowo-aluminiowego.