Emalia w sprayu czy emalia nakładana pędzlem?

Do zdobienia wielu powierzchni wykorzystuje się emalie – sprawdzają się one zarówno przy pokrywaniu okien i drzwi, kaloryferów, ścian, jak i różnego rodzaju przedmiotów metalowych, wyrobów drewnianych, karoserii samochodów, ram rowerów i w wielu innych sytuacjach.

Spray Champion jest szybkoschnący

spray championProducenci oferują szeroką ofertę emalii – to emalie alkidowe, akrylowe i chlorokauczkowe. W większości występują one w pojemnikach kilkulitrowych i należy je nakładać pędzlem, jednak coraz większą popularność zyskują emalie w sprayu, ze względu na ich łatwą aplikację. Spray Champion odznacza się właściwościami szybkoschnącymi, dlatego jest często wybierany przez osoby, którym zależy na szybkim przeprowadzeniu prac. Według producentów czas schnięcia w optymalnych warunkach wynosi 20 minut. Oczywiście zależy to od grubości powłoki – im grubsza, tym proces schnięcia będzie dłuższy. Choć do uzyskania jednolitej powłoki o głębokim kolorze wystarczą tylko 2-3 cienkie warstwy, to niektórzy decydują się na aplikowanie dodatkowej powłoki – jeśli aplikacja odbędzie się do 6 godzin po pierwszym sprayowaniu, wówczas efekt z pewnością zachwyci wykonawców. Pamiętajmy, że takie warstwowe nakładanie farby jest o wiele lepsze niż jednorazowa gruba powłoka, gdyż w ten sposób unikamy zacieków. Efekt zależy jednak nie tylko od metody nakładania farby, ale też od właściwego przygotowania powierzchni na jej przyjęcie.

spray championOczywistym jest, że na podłożu nie powinny znaleźć się resztki poprzedniej farby czy tapety, paprochy, pyły ani inne rodzaje zanieczyszczeń. W przypadku podłoża metalowego, powinniśmy pamiętać o zastosowaniu antykorozyjnej farby podkładowej. Tylko całkowicie gładka, właściwie przygotowana powierzchnia pozwoli nam na właściwą aplikację emalii. Mimo iż nakładanie emalii jest proste, należy pamiętać o tym, że pojemnik znajduje się pod ciśnieniem i jest łatwopalny – to zdecydowanie ogranicza warunki jego użytkowania. Przede wszystkim nie powinien być przez długi czas wystawiony na działanie intensywnych promieni słonecznych, ponadto produkt należy trzymać z dala od gorących powierzchni i źródeł ciepła takich jak kominki. Ze względu zaś na to, iż produkt jest drażniący dla dróg oddechowych, podczas aplikacji należy zadbać o to, aby w pobliżu nie znajdowały się dzieci ani zwierzęta. Ponadto sam pracownik powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo – podczas stosowania sprayu należy pamiętać o goglach oraz rękawicach ochronnych.

Bez wątpienia jednak spraye Champion sprawdzają się przy malowaniu niedużych powierzchni, a w przypadku ścian nadal prym wiodą jednak klasyczne emalie nakładane pędzlem.