Jak bezpiecznie położyć panele podłogowe?

Właściwe wykończenie podłogi należy do trudnych zadań dla każdego majsterkowicza. Niezbędny jest zakup paneli o odpowiedniej grubości, solidnym wykonaniu oraz ciekawym dla nas kolorze. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia położenia ich tak, aby długo spełniały swoją rolę i się nie zniszczyły. Nie można więc zapomnieć o tym, że wymagana jest właściwa izolacja między deskami a podłogą, co wpłynie na ich żywotność.

Podkład gruby i solidny

podkłady pod panele podłogoweTrzeba więc zadbać o podkład piankowy pod panele, który ochroni je przed przedostaniem się wilgoci od podłoża oraz od uszkodzeń mechanicznych. Wybierając podłogę pływającą najbardziej skupiamy swoją uwagę na aspektach wizualnych, czyli kolorystyce oraz ciekawych wzorach. Nie można jednak pominąć zabezpieczeń, które mają za zadanie amortyzować poruszanie się i spełniać rolę izolacji cieplnej oraz dźwiękowej. Taki podkład pod panele podłogowe powinien być wystarczająco gruby i solidny, aby w trakcie użytkowania nie przerwał się i nie uszkodził powierzchni. Wiadomo, że ścieralność paneli ma duże znaczenie, jednak zakładając je bez podkładu szybko może przedostać się do nich wilgoć i po jednym sezonie będą nadawały się do wymiany. Wykorzystywany materiał jest ekologiczny, jak również odporny na korozję. Im większa jest jego grubość, tym ma lepsze właściwości izolacji akustycznej.

podkłady pod panele podłogowePotrafi także wyrównać niewielkie krzywizny podłoża, pod warunkiem, że nie są one bardzo głębokie. Takie podkłady dostępne są w większości sklepów budowlanych w sporych rulonach. Jeden w zupełności wystarczy na izolację kilku pomieszczeń, chyba, że podłogi mają różne kształty i wymagane jest docinanie. Sprawdzają się nawet w przypadku ogrzewania podłogowego, potrzebny jednak jest wtedy podkład o wzmocnionej odporności na temperaturę oraz specjalne otwory, które będą przepuszczały ciepło do podłoża. W zależności od potrzeb na rynku można znaleźć podkłady pochodzenia naturalnego oraz sztucznego, różnią się głównie swoją żywotnością, dlatego to do nas należy decyzja jaki budżet pragniemy przeznaczyć na właściwe zabezpieczenia. Położenie paneli podłogowych wcale nie jest takim prostym zadaniem. Potrzebne jest sporo narzędzi oraz wiedza, by nie uszkodzić montowanych desek.

Podkład pod panele powinien się pojawić bez względu na typ powierzchni, na jaką będą one kładzione. Najważniejszym wyznacznikiem jest grubość, która zapewnia izolację cieplną oraz akustyczną, co nie koliduje nawet z ogrzewaniem podłogowych. Jest to tanie rozwiązanie, które znacząco wpływa na komfort użytkowania mieszkania.