Jak skutecznie docieplić poddasze?

Szybkie wykonanie izolacji termicznej poddasza może sprawić, że nie będzie ono dokładne. Okaże się to dopiero po czasie, kiedy odczujemy brak oczekiwanego komfortu cieplnego. Specjaliści zwracają uwagę na to, że złe ułożenie termoizolacji może sprawić, że jej efektywność spadnie nawet o 70%!

Ocieplanie poddaszy natryskiem

ocieplanie poddaszy Nie da się ukryć, że jest to drastyczna różnica. Jeżeli już doszło do tego, że poddasze w naszym domu nie jest odpowiednio zaizolowane, nie oznacza to, że musimy całkowicie demontować obecną termoizolację i układać ją od nowa w sposób prawidłowy. Czasami wystarczy tylko modernizacja. Takie ocieplanie poddaszy polega wówczas na zastosowaniu metod natryskowych. Są to sposoby szybkie i naprawdę proste, ale główną zaletą jest również ich bezinwazyjność. Nie wymagają rozbiórki dotychczasowej termoizolacji. Specjalne urządzenie pneumatyczne pozwoli na rozdmuchanie granulatów izolacyjnych z wełny mineralnej oraz styropianu, jak i specjalnego sypkiego materiału z włókna celulozowego. Obie opcje charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i to najlepszy wybór w przypadku poddaszy użytkowych. Izolacja zostaje dostarczona pod wysokim ciśnieniem, pod płyty gipsowo-kartonowe (poprzez wcześniej przygotowane otwory robocze).

ocieplanie poddaszy W ten sposób możliwe jest uzupełnienie dotychczasowej termoizolacji, a do tego jej zagęszczenie. Pozbywamy się wszelkich nieszczelności, a więc ciepło nie będzie miało którędy uciekać, a komfort cieplny na poddaszu użytkowym zdecydowanie się poprawi. Nie będzie już mowy o zbyt niskiej temperatury podczas zimy ani o pojawianiu się grzyba czy pleśni. Materiał izolacyjny potrafi dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Oprócz granulatu można zastosować także piankę poliuretanową. Jeśli zależy nam na poprawieniu nie tylko właściwości termoizolacyjnych, ale też liczymy na lepszą dźwiękochłonność, wówczas pianka poliuretanowa z pewnością spełni nasze oczekiwania. Do jej zastosowania potrzeba jednak specjalnego pistoletu natryskowego. Preparat dotrze w każde miejsce, napęcznieje na powierzchni, dzięki czemu każda szczelina zostanie wyeliminowana. Ponadto przy użyciu pianki poliuretanowej nie pojawiają się mostki termiczne, a paroprzepuszczalność tego materiału sprawia, że nie ma możliwości, aby na poddaszu zalągł się grzyb czy pleśń, gdyż wilgoć będzie skutecznie odprowadzana ze ścian.

Równocześnie zaletą pianki poliuretanowej jest to, że może być stosowana nawet na drewno – nie dopuści do jego gnicia czy butwienia! Z pewnością pianka poliuretanowa to materiał o szerokim zastosowaniu, a do termoizolacji oraz izolacji akustycznej – idealny.