układanie kostki brukowej w Wołominie

Jak układa się kostkę brukową?

Tylko prawidłowe ułożenie kostki brukowej może zapewnić nam długoletnią eksploatację wykonanej nawierzchni bez żadnych problemów. Dzięki dobrze przeprowadzonym pracom będziemy pewni trwałości takiej kostki.

Etapy układania kostki brukowej

układanie kostki brukowej w WołominieZatem jeżeli już dokonaliśmy zakupu kostki brukowej, wybierając produkt, który spełnia wszystkie nasze wymagania, a także idealnie nadaje się do danych warunków środowiskowych, możemy przystąpić do profesjonalnych prac. Takie układanie kostki brukowej w Wołominie wykonują doświadczone firmy, które już od lat działają w branży. Możemy im zaufać bez najmniejszych obaw, ponieważ mają już dużą wprawę w tego typu zadaniach. Dla nich układanie kostki brukowej nie stanowi żadnego problemu. W pierwszym kroku profesjonaliści będą przygotowywać podłoże pod bruk. Na tym etapie należy wyznaczyć nawierzchnię – jej dokładne usytuowanie oraz wysokość. Stosuje się do tego po prostu drewniane kołki lub metalowe szpilki, przez które przeciąga się sznurek. Tak wyznacza się górną krawędź. Następnie należy przeprowadzić korytowanie. Jest to proces polegający na usuwaniu gruntu rodzimego na głębokości 20-50 cm. Dokładna głębokość zależy od szczegółowych parametrów technicznych podłoża, a także od tego, jakie obciążenie na powstający bruk będzie oddziaływało podczas codziennej eksploatacji. Jeżeli brukujemy jedynie niewielki teren, na przykład fragment podjazdu na własnej posesji, wówczas tego typu prace przeprowadzane są ręcznie.

układanie kostki brukowej w WołominieNatomiast w sytuacji brukowania rozległej przestrzeni na parking samochody, stosuje się tutaj maszyny do prac ziemnych. Profesjonalna firma zajmująca się brukowaniem z pewnością posiada na swoim wyposażeniu taki sprzęt drogowy, ponieważ realizuje różnego rodzaju zlecenia, dlatego musi być przygotowana na wszystko. Po przeprowadzonym korytowaniu należy wyrównać teren, jednak pamiętając o zachowaniu spadku poprzecznego oraz podłużnego, których wartość nie powinna jednak przekraczać 3%. W następnym kroku wykonujemy podbudowę pod kostkę, najlepiej z kruszywa łamanego, które jest stabilizowane mechanicznie. Na podbudowie tego typu powinno znaleźć się podłoże w postaci podsypki piaskowej o frakcji 0-4 mm. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię układamy kostkę brukową, jak też krawężniki. Jak widać, takie układanie kostki brukowej to raptem kilka etapów, jednakże należy wykonywać je krok po kroku i nie można pominąć żadnego.

Jeśli do tego dojdzie, kostka zostanie położona krzywo lub też nie będzie odpowiednio wytrzymała. Dlatego właśnie układanie kostki brukowej powinno być przeprowadzane w sposób profesjonalny.