balustrady nierdzewne

Jakie powinny być balustrady?

Balustrady są nieodłączonym elementem na balkonach, czy przy schodach. Ograniczają możliwość upadku z wysokości, pomagają w pokonywaniu stopni osobom starszym i schorowanym, a także dodają uroku pomieszczeniom i całym budynkom. Balustrady mogą być wykonywane z drewna, betonu, metalu, czy szkła, mogą mieć różne kształty i rozmiary.

Surowe i proste balustrady

balustrady nierdzewneO czym trzeba pamiętać wybierając balustradę do swojego budynku? Pierwsza kwestia to wybór stylu i koloru balustrady. W przypadku balustrad wewnętrznych można je dopasować do wystroju wnętrz, koloru parkietu i mebli. Przy balustradach zewnętrznych trzeba brać pod uwagę bryłę budynku, styl budowlany. Na przykład prosta balustrada z nieszlifowanego drewna będzie piękną dekoracją domku w stylu rustykalnym czy góralskim. Najlepsze są tu balustrady nie z równych deseczek, ale nawet z grubszych konarów, niekoniecznie idealnie prostych. Z kolei do nowoczesnego biurowca idealne będą trwałe balustrady nierdzewne z Krakowa. Surowość i prostota to cechy wyróżniające nowoczesne wnętrza. stalowa balustrada sprawdzi się nie tylko jako balustrada schodowa, ale także na półpiętrach, przejściach, czy przy schodach pożarowych.

balustrady nierdzewneZ kolei przy zabytkowych dworkach i pałacykach nic nie sprawdzi się tak dobrze jak balustrady z betonu. Mogą one stanąć przy schodach i tarasach wokół pałacu, sprawdzą się także przy balkonach, a nawet we wnętrzach. Druga kwestia to wysokość balustrady. Nie powinna być ona zbyt niska, wtedy nie zapobiegnie ona wypadkom. Za wysoka balustrada będzie za to zasłaniała widok, czy też niepraktycznie będzie się z niej korzystało. Szczególnie osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się będą mieć kłopot by sięgać do wysokich poręczy. Trzecia kwestia to parametry techniczne. Dobra balustrada powinna być solidna i stabilna, dobrze zamocowana, tak by nie było obaw, że się przechyli i doprowadzi do wypadku. Szczególnie przy balkonach na wysokich piętrach poleca się balustrady betonowe lub stalowe z gęsto ustawionymi przęsłami. We wnętrzach, przy schodach można stosować lżejsze, nieco mniej solidne balustrady z naturalnego drewna. Warto właśnie przyjrzec się też kwestii montażu.

Szczeble balustrady betonowane są w podłożu, często także balustrada jest mocowana do ścian (np. przy balkonach). Ważne jest to, że nawet w przypadku kiedy ktoś oprze się całym swoim ciężarem o balustradę czy też uderzy się w nią meblem podczas przemeblowania to nic się balustradzie nie stanie – nie pęknie, nie wygnie się, nie odkształci. Wtedy ma się pewność, że wszystko jest dobrze zamontowane.