Jakie zalety ma sauna infrared?

Sauna parowa lub fińska ma korzystny wpływ na zdrowie, jednak nie każdy może z nich korzystać. Osoby cierpiące na nadciśnienie, czy problemy z układem oddechowym powinny ich unikać, bo przebywanie z nich może jedynie pogłębić ich dolegliwości. Dodatkowo wiele osób po prostu nie czuje się komfortowo w pomieszczeniu z tak wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza, szczególnie że po wyjściu z niego powinno się wziąć lodowaną kąpiel lub prysznic.

Sauna infrared a wpływ na zdrowie

sauna infraredPrzez to popularność saun nie jest zbyt duża w naszym kraju. Zmienić to może jednak sauna infrared – sprzedaż jej prowadzi coraz więcej przedsiębiorstw. Czym się taka sauna różni od innych? Przede wszystkim nie ma w niej podwyższonej wilgotności, a i temperatura nie jest zbyt wysoka, nie przekracza pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Temperaturę uzyskuje się poprzez zastosowanie promienników podczerwieni. Promienie infrared nie nagrzewają jednak powietrza, a bezpośrednio ciało. Dzięki temu sauna na podczerwień nie musi posiadać specjalistycznej izolacji, jak na przykład sauny parowe, a także zapewnia większy komfort osobom korzystającym z uroków sauny. Promieniowanie rozgrzewa cały organizm, co pozwala zwalczyć dolegliwości bólowe, szczególnie związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Także osoby z chorobami zatok będą zadowolone z saun infrared. Kolejna kwestia to brak konieczności chłodzenia organizmu i komfort nawet długiego przebywania w saunie.

sauna infraredDzięki dłuższemu czasowi ekspozycji na promieniowanie podczerwone można szybciej złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie organizmu. Można też korzystać z sauny rzadziej, a dłużej. Zimna kąpiel odstraszała wiele osób do wygrzewania się w saunie parowej, zatem jej brak zachęci niezdecydowane osoby do saun infrared. Ostatnia kwestia to cena sauny i używane materiały. Sauny wykorzystujące parę wodną będą się niszczyły szybciej, ponieważ drewno ( z którego powstają ławki i inne siedziska) nie lubi wilgoci. Butwieje, gnije, odkształca się, a żeby temu zapobiec potrzeba częstego konserwowania. Przy saunie infrared takich kosztów nie ma. Oczywiście, o drewno należy dbać i je delikatnie czyścić (szczególnie jeśli jest to sauna ogólnodostępna a nie domowa), jednak nie jest to tak problematyczne jak w przypadku zwykłej sauny.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że sauna na podczerwień nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Pomaga zredukować objawy stresu, pozwala się zrelaksować, a przez to poprawia się samopoczucie. Dzięki saunie można naprawdę wiele zyskać.