Kiedy stosujemy kotwy rozporowe do betonu?

Beton z pewnością jest materiałem, który klasyfikuje się na szczycie listy określającej roczne zużycie materiałów budowlanych. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są wszystkie cechy i właściwości tego komponentu. Niestety pomimo dużej wytrzymałości oraz łatwości w nadawaniu mu kształtu materiał ten ma także wady – trudno jest go łączyć z innymi materiałami przy użyciu łączników mechanicznych.

Kotwa przypominająca śrubę

kotwy rozporowe do betonuNiestety nie zawsze mamy możliwość zakotwienia czegoś w elemencie betonowym jeszcze na etapie budowy. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie łączników, które umożliwią trwałe zamocowanie stalowej części konstrukcji do słupów czy fundamentów żelbetowych. Jedną z możliwości jest wykorzystanie rozporowych kotew, które odpowiednio klinują się w materiale, dzięki czemu nie można ich z łatwością wyrwać. Kotwa rozporowa do betonu przypomina stalową śrubę. Z jednej strony jest gwintowana, natomiast druki koniec zwieńcza specjalna konstrukcja, która ma przeciwstawiać się siłom chcącym wyrwać łącznik. Aby kotwy rozporowe działały w odpowiedni sposób konieczne jest ich rozważne stosowanie. Przede wszystkim, łączniki działające na rozpór należy stosować tam, gdzie mamy pewność, że mieszanka betonowa została odpowiednio zagęszczona. Jest to bardzo ważne, ponieważ pod wpływem siły wyrywającej koniec łącznika zapiera się właśnie o materiał.

kotwy rozporowe do betonuGdyby z jakiegoś powodu okazało się, że w strukturze żelbetowego lub betonowego elementu jest bardzo dużo pustek powietrznych, mogłoby dojść do sytuacji zniszczenia cienkich warstw materiału i wyrwania łączników. Dodatkowo konieczne jest to, aby ilość kotew oraz ich rozmiar zostały podane przez projektanta konstrukcji. Każda śruba (również kotew stalowa, która jest w obliczeniach traktowana jak śruba, na którą działają siły zrywające i wyrywające) ma swoją nośność. Gwarantem wytrzymałości śruby jest specjalny atest wydany przez producenta tego materiału. Aby połączenie dwóch elementów było trwałe, konieczne jest zastosowanie minimum dwóch kotew rozporowych. Kotwy rozporowe można bez obaw wykorzystywać zarówno w zakładach prefabrykacji, jak i bezpośrednio na budowie. Do ich montażu wystarczy wiertarka i młotek, co jest ich dodatkowym atutem.

Kiedy stosujemy tego typu łączniki bardzo ważne jest to, aby postępować zgodnie z instrukcją producenta. W przeciwnym razie wykonane połączenie może nie mieć zakładanej wytrzymałości. Jednak kiedy wykonawca zrobi wszystko w taki sposób, jak należy, kotwy rozporowe z pewnością doskonale będą sprawdzać się w konstrukcji.