Makiety w budownictwie

Jak wiadomo w budownictwie bardzo ważny jest projekt. Każdy kto przymierza się do wybudowania nowego domu, sklepu czy fabryki najpierw będzie dokładnie oglądał liczne projekty, sprawdzał czy mają wystarczający metraż, czy konstrukcja jest odpowiednia, czy rozmieszczenie pokojów jest wygodne i praktyczne. Nie każdy jednak potrafi sobie wyobrazić jak taki dom może wyglądać.

Makiety architektoniczne i ich zadanie

makiety architektoniczne

W gazetach z projektami czy w katalogach na stronach internetowych zazwyczaj widzimy dom z jednej lub z kilku stron, natomiast wnętrze jest pokazane jedynie jako rzut z góry. W ten sposób zobaczymy ile metrów ma dany pokój, jak są położone pomieszczenia, ile jest łazienek. Nie zawsze jednak wiemy, jak to się będzie sprawdzało w praktyce, i przez to wybieramy projekty domów z których jesteśmy potem niezadowoleni. Czy jest coś co by nam pomogło przy wyborze dobrego projektu? Z pewnością takim ułatwieniem byłyby dla nas modele domów. Co to takiego? Jak to wygląda? Jest to odwzorowanie takiego projektu domu, które może się odbywać w sposób dwojaki. Pierwszy z nich to wykonanie projektu domu w komputerze, co umożliwi wirtualny spacer po nim. Jednak lepszą metodą da makiety architektoniczne w odpowiedniej skali.

makiety budowalane

Taki budynek na życzenie klienta można wykonać z różnych materiałów, najczęściej jest to karton, ponieważ jest tani oraz łatwy w obróbce. Dzięki temu klienci mogą obejrzeć sobie dokładnie dom z każdej strony, zajrzeć przez okna, otwierać drzwi. Takie modele architektoniczne są złożone z dwóch brył. Pierwsza do parter domu, a druga to dach, który można zdjąć. Dzięki temu możemy zobaczyć z góry jak wyglądają takie pomieszczenia. Jest to zdecydowanie wielkie ułatwienie dla naszej wyobraźni, ponieważ w takim modelu wszystko widać, w pokojach są postawione meble, pomalowane ściany. Widzimy, jak będziemy mieszkać, czego nie zobaczymy na pewno na zwykłym rzucie z góry na papierze. Jeśli dom jest piętrowy, to też odpowiednio składa się on z trzech części rozkładanych, czyli z parteru, piętra i dachu, gdzie dwie ostatnie części są zdejmowane. Z pewnością tworzenie makiet architektonicznych jest przedsięwzięciem kosztownym, ale dzięki niemu można przekonać niezdecydowanego klienta do wybrania projektu domu.

Często takie modele domów nie są wykonywane przez samych architektów czy biura projektowe, tylko zlecane są firmą zewnętrznym, specjalizującym się w modelarstwie na potrzeby budownictwa. Dzięki temu wiadomo, że makiety zostaną wykonane w sposób najlepszy i najbardziej precyzyjny, co przełoży się na sukces.

Więcej na temat makiet architektonicznych można przeczytać na – http://makiety-architektoniczne.eu