intarsja w drewnie

Modna podłoga intarsjowana

Wśród wielu popularnych typów zdobień mieszkań, do jednych z najbardziej eleganckich i ponadczasowych zaliczyć można parkiety intarsjowane. Do wyboru jest wiele rodzajów, wariantów kolorystycznych oraz różnych wzorów rozet, które docenią wszyscy miłośnicy naturalnych form zdobień drewnianych. Wzory na podłogach intarsjowanych wykonywane są przy użyciu różnych gatunków drewna, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje oryginalny wygląd.

Intarsja na parkiecie

intarsja w drewnieSprawdzą się one nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale także w restauracjach, salach bankietowych i urzędach. Najbardziej popularnym i rozpowszechnionym w Polsce typem ręcznego zdobienia parkietów dekoracyjnych są oryginalne intarsje w układzie medalionów lub rozet, które przyciągną spojrzenia koneserów sztuki i piękna. Tego rodzaju zdobienia wyróżnia naturalność, ponieważ drewno nie jest barwione. Modna intarsja w drewnie wykonywana jest w formie kolażu z wielu gatunków drewna, pochodzącego z różnych stref klimatycznych. Do reszty parkietu z powodzeniem można natomiast zastosować drewna krajowe. Istnieje możliwość wykonania na podłodze intarsji z wzorem ze strony producenta lub złożenia zamówienia na wymarzony projekt. Do wyboru są motywy roślinne, zwierzęce lub ornamentowe.

intarsja w drewnieJednak można także zamówić indywidualny napis, odtworzyć zdjęcie, obraz, herb lub nazwę lokalu, w którym ma znaleźć się dekoracja. Jest to więc idealny pomysł na udekorowanie podłóg w restauracjach, salach bankietowych, muzeach lub urzędach. Do stworzenia kolażu wykorzystywane są różne odmiany drewna, różniące się strukturą, barwą oraz stopniem twardości, tworząc piękną zintegrowaną wizualnie całość, która nadaje każdemu wnętrzu indywidualnego charakteru. Do wyboru są także przykuwające wzrok bordiury, czyli paski ozdobne, które w subtelny sposób podkreślą wystrój salonu, gabinetu lub sypialni. Coraz większą popularnością cieszą się także rozety lub kolaże z drewna wykonywane na specjalne zamówienie po konsultacji z grafikiem. Owocem takiej współpracy mogą być np. intarsje w drewnie przedstawiające herb miasta, logo klubu sportowego lub zdjęcie rodziny. Ta metoda pozwala nadać unikatowości wnętrzom, które należą do restauracji, dzięki czemu zyskują one regionalny i niepowtarzalny klimat. Tego typu dekoracja będzie pasować także do mieszkań, biur i urzędów, w których przeważa klasyczny styl.

Wszelkiego typu zdobienia sprawdzą sie zarówno w nowoczesnych, jak i zabytkowych wnętrzach, dzięki swojej wyjątkowej ponadczasowości i uniwersalności. Są rodzajem dekoracji, która nie zabiera miejsca pomieszczeniu – w przeciwieństwie do ozdób wiszących na ścianach lub ustawionych w różnych miejscach pokoju.