Najlepsza chemia basenowa

Każdy posiadacz prywatnego basenu wie, że zachowanie odpowiedniej czystości wody basenowej jest niezwykle ważne. Jednak nie dotyczy to tylko posiadaczy zbiorników wody na własność. Publiczne ośrodki oferujące usługi związane z wodnymi atrakcjami, by dbać o dobrą kondycję wody, używają chlorowych środków dezynfekujących.

Chlor musi być stabilizowany

chlor do basenuSą one podstawowym materiałem grzybobójczym, który odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu higieny i krystalicznie czystej wody. Istnieje kilka rodzajów chemii, za pomocą której można czyścić zbiorniki wodne przeznaczone do kąpieli ludzi. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni środek pod konkretny basen. Na rynku wyróżnić można dwa środki do chlorowania wody basenowej. Jest to chlor stabilizowany i niestabilizowany. Pierwszy charakteryzuje się dodatkiem kwasu cyjanurowego (tzw. stabilizator). Ma on za zadanie przedłużyć obecność chloru w wodzie. Ten środek występuje w postaci granulatu, pastylek, a także w postaci płynnej i jest najczęściej wybieraną opcją wśród dostępnych. Warto zaznaczyć, że gdy chlor po pewnym czasie uleci z wody, pozostałości kwasu nadal się w niej znajdują. Chlor do basenów niestabilizowany to taki, którego działanie jest nietrwałe i na dłuższy okres nieopłacalne, ponieważ by utrzymać stałą dobrą kondycję wody, trzeba zużyć bardzo dużą ilość produktu. Przez ten aspekt środek ten jest rzadziej stosowany.

chlor do basenuZa to używane jest często, gdy należy przeprowadzić tzw. szokową dezynfekcję wody. Po jego użyciu, w niedługim czasie można korzystać z basenu. Na rynku dostępny jest też chlor basenowy w formie płynu, a jego pełna nazwa to podchloryn sodu. Jest on stosowany, gdy powierzchnia wymagająca dezynfekcji jest duża, czyli m.in. w basenach publicznych. Stężenie wolnego chloru w tym produkcie to 10-15%. Jeśli chodzi jednak o małe, podwórkowe baseny, przeznaczone zazwyczaj w celach rekreacyjnych i dla dzieci, łatwym i wygodnym rozwiązaniem będzie chlor w formie proszku w saszetkach dodatkowo wzmocniony aktywnym tlenem. Jest on szybki i skuteczny w działaniu. Nie należy pozostawiać wody w basenach bez zastosowania żadnych środków chemicznych. Woda po jakimś czasie będzie brudna i będzie wydzielała przykry zapach.

Jednak najniebezpieczniejszym jest to, co niewidoczne dla oka, czyli bakterie i drobnoustroje, które rozwijają się w niezadbanej wodzie. Do zbiorników prywatnych często dostają się niepożądane przedmioty, takie jak liście czy chociażby deszcz, dlatego tym bardziej warto dbać o przestrzeganie zasad czyszczenia wody.