Nowoczesne tarasy z desek kompozytowych

Wykończenie powierzchni użytkowej tarasu płytkami ceramicznymi powoli odchodzi w niepamięć, a dzisiaj inwestorzy sięgają po bardziej nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich z pewnością jest cały system tarasu kompozytowego, który jest nie tylko łatwy w montażu, ale także bardzo elegancji i trwały.

Tarasy na legarach

tarasy kompozytowe	Jakie cechy sprawiają, że jest tak duże zainteresowanie deskami kompozytowymi? Na samym początku warto powiedzieć, czym są deski kompozytowe. Wielu producentów określa ten materiał jako ekologiczny właśnie ze względu na proces jego powstawania. Panele są bowiem wytwarzane z odpadów drewnianych, a dokładnie pozyskanej z nich mączki drewnianej, wzbogaconej o tworzywa sztuczne. Dzięki procesowi prasowania, który odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego środowisku, w którym panuje bardzo wysokie ciśnienie, wilgotność powietrza oraz temperatura. Proces ten pozwala na stworzenie bardzo trwałych desek, które są gładkie i miłe w dotyku. Oprócz tego materiał uzyskuje bardzo dobre cechy fizyczne – jest odporny na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne oraz czyszczenie. Nowoczesne tarasy kompozytowe to cały system opracowany przez producentów tego materiału, w którym znajdują się nie tylko deski, ale także legary, okapniki, deski cokołowe oraz łączniki. Wszystkie te detale pozwalają na ułożenie okładziny tarasowej w sposób bardzo sprawny i kompletny.

tarasy kompozytowe	Istotną częścią systemu, której nie należy pomijać, są właśnie legary, czyli podłużne listwy (najczęściej o profilu kwadratowym), które umieszcza się bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. Dzięki temu jest zapewniona odpowiednia wentylacja pokrycia i na powierzchni betonu nie zbiera się woda oraz liście lub inne nieczystości, które mogłyby powodować jego korozję. Deski kompozytowe gładkie i ryflowane zapewniają odpowiednie odprowadzenie wody opadowej z powierzchni tarasu, jednak, aby to osiągnąć, muszą być odpowiednio zamocowane. Dlatego podczas przykręcania legarów należy zadbać o to, aby przebiegały one z odpowiednim spadkiem – do tego celu można wykorzystać podkładki dystansowe. Deski kompozytowe układane na nowoczesnych tarasach mogą być dodatkowo pokryte specjalną powłoką, która zabezpiecza materiał przed działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Dzięki temu UV nie powoduje zmiany koloru tworzywa i dodatkowego łuszczenia się materiału, które po dłuższym czasie mogłoby wyglądać bardzo nieestetycznie. Tak zabezpieczone panele z pewnością będą doskonale prezentowały się nawet przez kilka lat lub sezonów użytkowania i to bez dodatkowych impregnacji i lakierowań, o które należy zadbać, stosując naturalne drewno.