ocieplanie hal

Ocieplanie hal metodą natryskową

Hale magazynowe czy produkcyjne to ogromne przestrzenie, które mogą mieć nawet 300m2. Wykonanie termoizolacji takiej powierzchni może właściciela budynku sporo kosztować. Tak się pozornie wydaje. Wszystko jednak zależy od tego, jaki materiał zastosujemy na ocieplanie hal.

Ocieplanie hal pianką poliuretanową

ocieplanie halStyropian czy wełna mineralna to faktycznie ogromny koszt. Jednakże istnieją jeszcze alternatywy. Jedną z nich jest pianka poliuretanowa, którą aplikuje się za pomocą metody natryskowej. Taka pianka jest o wiele tańsza niż styropian czy wełna, a odznacza się podobną – jeśli nie większą – skutecznością. Stosując ją, możemy zapomnieć o mostkach termicznych, które były główną przyczyną uciekania ciepła z dużych obiektów budowlanych. Wystarczyła niewielka nieszczelność, aby budynek zaczynał się wychładzać. W przypadku aplikacji natryskowej pianki poliuretanowej nie ma mowy o powstaniu nieszczelności, ponieważ uzyskana warstwa izolacji nie posiada żadnych łączeń ani spoin. Taką pianką możemy ocieplić zarówno ściany hali, jak i dach. Jeżeli dach posiada konstrukcję drewnianą – nie jest to żadną przeszkodą. Pianka poliuretanowa może być bowiem stosowana zarówno na beton, jak i drewno, a także na metal. Drewniane elementy dzięki piance stają się zabezpieczone przed pleśnią oraz grzybami, a także przed działaniem insektów.

ocieplanie halZ kolei zastosowanie pianki PUR na konstrukcję stalową sprawi, że nie dosięgnie jej korozja nawet po latach eksploatacji. Jak widać, ocieplanie hal za pomocą pianki przynosi naprawdę wiele korzyści. Jeżeli jednak pracodawca obawia się, że mogłaby być to izolacja toksyczna dla pracowników – również jest w błędzie. Pianka taka jest bowiem całkowicie bezwonna i bezpyłowa, ponadto nie wydziela żadnych szkodliwych substancji do środowiska. To produkt ekologiczny, bezpieczny także dla alergików. Do ocieplania hal najlepiej zastosować pianę zamkniętokomórkową, która zabezpiecza także przed przesiąkaniem wody. Na rynku dostępna jest także pianka otwartokomórkowa, jednak tę poleca się do ocieplania budynków mieszkalnych. Bez wątpienia współczesna termoizolacja obiektów budowlanych nie obędzie się bez stosowania pianek. Są one bowiem materiałem ociepleniowym, który posiada szereg zalet i pod tym względem przewyższa znane od lat i stosowane styropiany oraz wełny mineralne. Jedynym minusem pianki jest to, że do jej rozpylenia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Jest on bardzo drogi, w związku z czym odpadają samodzielne prace ociepleniowe, zawsze trzeba wołać profesjonalną ekipę budowlaną, która dysponuje sprzętem.