Ogrzewanie szklarni

Osoby, które uprawiają warzywa i owoce na dużą skalę, obok sadów i otwartych warzywników posiadają także szklarnie przeznaczone do roślin wymagających szczególnych warunków glebowych i atmosferycznych.

Ogrzewanie piecem nadmuchowym

piec nadmuchowyKonstrukcja profesjonalnej szklarni powinna uwzględniać też instalację ogrzewania, aby móc z powodzeniem uprawiać rośliny także zimą, co jest przecież bardzo ważne dla dostawców. Jaki będzie najlepszy sposób ogrzewania szklarni? Można rozważyć wiele propozycji, jednak wydaje się, że doskonały piec z nadmuchem to odpowiedni wybór do tego typu pomieszczeń. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwala on na uzyskanie ciepłego powietrza już w kilka minut po uruchomieniu. Ponadto wybierając piec, którego komora spalania umieszczona jest w ceglanej obudowie, zyskujemy dodatkowe korzyści – nawet po wygaszeniu paleniska ciepło nadal jest utrzymywane dzięki cegłom. Piece tego typu wyposażane są zawsze w sterownik, dzięki któremu możemy ustawić temperaturę, do jakiej ma zostać nagrzane pomieszczenie. W ten sposób będzie ona stale utrzymywana, co świadczy o efektywności ogrzewania. Ponadto dzięki sterownikowi, cała praca pieca przebiega automatycznie, a do naszych zadań należy jedynie załadunek paliwa.

piec nadmuchowyCo istotne, nie musimy tutaj martwić się o szczególny rodzaj paliwa – piece te przyjmują każdy typ paliwa stałego. Może to być zarówno węgiel czy miał węglowy, jak i pellet lub odpady drzewne, a nawet pestki wiśni, słoma czy zboże. To nie jedyne zalety, dzięki którym piec nadmuchowy zyskuje przewagę nad innymi rodzajami ogrzewania. Konstruktorzy wskazują także na to, że taki piec nie wymaga skomplikowanej instalacji C.O. W skład systemu wchodzi jedynie (obok oczywiście pieca nadmuchowego) instalacja kanałów nawiewnych oraz recyrkulacyjnych, dzięki którym obieg powietrza jest zawsze właściwy. Powinniśmy zadbać więc jedynie o odpowiednią wentylację – w instalacji nie może zabraknąć elementów nawiewnych i wywiewnych, wśród których podstawę stanowią kratki, nawiewniki sufitowe oraz zawory wentylacyjne. Decydując się na piec nadmuchowy w szklarni, powinniśmy zadbać o to, aby pomieszczenie było wyposażone w komin spalinowy. Co istotne, sam piec nie musi znajdować się w oddzielonym, specjalistycznym miejscu, gdyż nie są wymagane żadne szczególne warunki do jego prawidłowej pracy.

Jeśli chodzi o otoczenie, dla własnej wygody warto jedynie w pobliżu postawić skład na paliwo. Z pewnością piec nadmuchowy sprawdzi się nie tylko w szklarni, ale także w suszarni, pieczarkarni czy wylęgarni.