Plisy – przydatna rzecz

Żaluzje czy rolety zewnętrzne są bardzo bardzo przydatne w każdym domu. Dzięki nim możemy regulować sobie dostęp światła do pomieszczenia, jak również zasłonić się od świata zewnętrznego.

Plisy i możliwość ich dopasowania

plisyJednak nie wszędzie jest możliwość zainstalowania takich ,,zasłon”. Co wtedy możemy zrobić? Jedną z opcji jest zamontowanie karniszy wraz z firankami i/lub zasłonami. Mogą mieć one różne kolory, a tkaniny dekoracyjne są obecnie bardzo modne. Nie każdemu takie rozwiązanie będzie się jednak podobało. Firanki trzeba jednak prać i prasować, ich zakładanie także nie należy do łatwych. Czy jest inna opcja? Można w domu zastosować także plisy. Jest to rodzaj żaluzji czy rolet. Plisy są wykonane z materiału, a kształtem poprzypominają harmonijkę. Można zatem je podnosić i opuszczać w dół. Jeśli chodzi o plisy to dbanie o czystość jest bardzo łatwe. Wystarczy wytrzeć z nich kurze szmatką czy miotełką i gotowe. Nie trzeba ich do tego zdejmować. Również montaż plis jest bardzo korzystny. Najczęściej montuje się ja na szynach przyczepianych wzdłuż ramy okiennej od wewnętrznej strony. Klasyczne plisy mają mechanizm podnoszenia zamontowany na górze, są jednak nowoczesne plisy zastępujące popularne dawniej zazdrostki.

plisyWtedy takie plisy można upuszczać z góry czy podnosić z dołu. Może być zatem tak, że plisy będą znajdowały się na środku okna, gdzie powyżej i poniżej nich będzie wolna przestrzeń. Montaż plis na szynach z pewnością jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu można je zamontować na każdym oknie. Żaluzje czy rolety mogą być montowane jedynie na standardowych oknach o prostym, kształcie. Nawet jeśli wybierzemy opcję rolet na zamówienie to chodzi tutaj do niestandardową wysokość czy szerokość, a nie o kształt. Plisy można z łatwością zamontować na oknach o każdym kształcie. Nie ma innej opcji na zasłonięcie okna okrągłego czy trapezowego, niż plisy. Ze względu na to, że są one przymocowane do okna na całej długości, a nie tylko na górze jak zwykłe rolety, można je stosować także na okna zamontowane pod kątem, na przykład okna dachowe, na poddaszu, czy też na okna półłukowe, gdzie dach jest zaokrąglony, a okna znajdują się wtedy na części ściany i dachu. Inne rozwiązanie niż plisy by zwisały z okna, a plisy będą się trzymały.

Warto zaznaczyć, że plisy występują w wielu wariantach kolorystycznych, dostępne są także opcje z wzorami, więc daje nam to możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Plisy dostępne są także w korzystnej cenie i są łatwe w montażu, który możemy wykonać samodzielnie.