Powietrzna pompa ciepła – warto w nią inwestować?

Jeszcze do niedawna na pompy ciepła decydowały się wyłącznie osoby zamożne, które mogły pozwolić sobie na zakup urządzenia oraz jego montaż. Dziś ceny tego systemu grzewczego znacząco spadły, i co więcej – można skorzystać z wielu dofinansowań na jego zakup. A co warto wiedzieć o powietrznej pompie ciepła?

Pompy ciepła są popularne

powietrzna pompa ciepłaCzy stanowi opłacalną inwestycję? W krajach skandynawskich, zwłaszcza w Szwecji, powietrzne pompy ciepła są powszechne. Są one montowane tam w domach prywatnych, ale i przedsiębiorstwach oraz obiektach użyteczności publicznej (przedszkolach, szkołach, ośrodkach zdrowia). Skutecznie ogrzewają pomieszczenia, a przy tym nie generują żadnych zanieczyszczeń. Nie bez przyczyny zresztą kraje skandynawskie określa się mianem ekologicznego raju. W Polsce pompy ciepła dopiero mają szansę zrewolucjonizować rynek, niemniej lista osób, będących ich zwolennikami stale rośnie. Systematycznie też spadają ceny tego rodzaju urządzeń, mniejsze są też koszty montażu (zwłaszcza jeśli mowa o powietrznej pompie ciepła). Niegdyś sądzono, że pompy ciepła nie przyjmą się w naszym klimacie. Sugerowano, że jest zbyt surowy. To oczywiście mit. Rodzi się jednak pytanie, czy jest to inwestycja opłacalna.

powietrzna pompa ciepłaNa pewno na początek wymaga sporych nakładów gotówki, z czasem jednak koszty związane z jej użytkowaniem są zdecydowanie mniejsze. Tego rodzaju urządzenia ponadto jest wielofunkcyjne. Zimą ogrzewa pomieszczenia, latem zaś je ochładza (z powodzeniem może zastąpić drogi klimatyzator). Pompa ciepła jest też wydajna. Nie potrzeba już żadnych urządzeń, które ogrzeją wodę użytkową, bo ta doskonale sobie z tym poradzi. Zaletą powietrznej pompy ciepła jest również jej solidna budowa i trwałość. Trudno o jej zepsucie, a awarie zdarzają się niezwykle rzadko. W razie problemów z pomocą przyjdzie serwis gwarancyjny, dlatego ważne jest by kupić pompę ciepła od sprawdzonego producenta, który może poszczycić się dużym doświadczeniem i długą obecnością na rynku. W ten sposób będziemy mieć pewność, że urządzenie będzie efektywne w działaniu i spełni nasze oczekiwania. Można przypuszczać, że w niedługim czasie powietrzne pompy ciepła będą coraz częściej montowane.

Już dziś są chętnie wybieranym rozwiązaniem w przypadku osób, które budują nowy dom, ale też tych, którzy ze względów ekonomicznych i w trosce o środowisko decydują się wymienić dotychczasowe kotły na nowe modele. Są to bowiem urządzenia przeznaczone do budynków nowo powstałych, jak i modernizowanych, co warto uwzględnić przy wyborze pompy.