Projektanci nie zawsze są smutni

Ogólnie jest przyjęte, że projektanci i architekci to dosyć ponury naród. Że generalnie się nie bawią, nie cieszą, tylko jak ci średniowieczni skrybowie siedzą nad wielkimi, szerokimi deskami kreślarskimi non stop coś rysując, poprawiając i kreśląc. Poza tym kreśleniem nie mają czasu ani na inne myślenie, ani działanie.

Niektórzy projektanci mają również duże poczucie humoru

nowoczesne domy parteroweTylko kredka oraz deska im w głowie. No i ewentualnie klient, który co prawda płaci, ale diabli wiedzą dlaczego coś śmie wymagać. A przecież im wystarczy tylko powiedzieć co się chce i dać wolną rękę do realizacji zadania. I nikt nie ma prawa wnikać w jego realizację. Bo to jest ich zadanie, ich karma, a reszta może tylko płacić i podziwiać. Oczywiście w tej kolejności. Najpierw muszą zapłacić, a potem będą mogli podziwiać. Szczególnie, kiedy mówimy o trudniejszych projektach wymagających duże większej wiedzy i doświadczenia. Oraz oczywiście mówimy o klasycznym architektonicznym nosie i wyczuciu. Weźmy na przykład takie projektowanie biurowców. Jest to jeden z najjaśniejszych klejnotów w koronie każdego biura architektonicznego. Bo za takiego projektowanie nie weźmie się pierwszy lepszy projektant z firmy Pożal się Boże Projekt sp. z o.o. Tutaj musi być ktoś, kto się zna na temacie. Powiedzmy sobie szczerze: zwykłe projekty budynków, to może zrobić każdy. Wystarczy trochę inwencji i pomyślunku. Tam się postawi kreskę jedną, tak drugą i mamy projekt jak się patrzy. Natomiast kiedy mamy zlecone nowoczesne domy parterowe, to już musimy trochę podumać. Bo nowoczesna linia rządzi się zupełnie innymi prawami. I prawa te trzeba po prostu znać. Dlatego każde biuro projektów kipi swoim codziennym, trochę smutnym życiem. Gdyż nie ma tutaj czasu na radość i zabawę. Szczególnie tam, gdzie się przygotowuje projekty hoteli. Tutaj praca musi aż wrzeć, bo Wrocław na nią czeka.

A kiedy nasze miasto na nią czeka, to nie ma czasu ani szans na odpuszczenie. Tutaj musi się dziać. Tylko pytanie, czy tak się dzieje tylko w branży architektonicznej? Wydaje się, że tak powinno być wszędzie. A jeżeli jest wszędzie, to wtedy uśmiech pojawia się na wszystkich twarzach.