Projektowanie dróg wodnych i drukowanie 3d

Nowoczesne techniki budowlane pozwalają na dokładniejsze planowanie przestrzenne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że aby móc zacząć działać w terenie, trzeba zaprezentować wizualnie swój pomysł. Ogromnym ułatwieniem w tym przypadku staje się druk 3d, który wizualnie obrazuje jak faktycznie dana przestrzeń będzie wglądać po przebudowie.

Drukowanie 3d – czy przyda się również w projektach dróg?

drukowanie 3d

Tworzone są więc różnego rodzaju trójwymiarowe plany miast. W przypadku zagospodarowania dróg wodnych warto jest się skupić na najdrobniejszych elementach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na urządzenia hydrotechniczne. W tym celu należy w terenie dokładnie zmierzyć długości, wysokości i szerokości tych urządzeń. Należy poświęcić przy tym sporo czasu i warto jest być precyzyjnym, ponieważ wtedy drukowanie 3d będzie bardziej efektowne. Warto jest mieć ze sobą gps. Szczególnie wtedy jest przydatny, kiedy chcemy zbadać koryto rzeczne. Idąc wzdłuż obu brzegów z urządzeniem gps mamy dokładny wynik szerokości tego koryta. W późniejszym czasie można wrzucić współrzędne do programu komputerowego i wtedy mamy całość danego obrazu. Obiektem hydrotechnicznym może być jaz lub śluza. Oprócz tego, że trzeba zmierzyć budynek na śluzie, to jeszcze należy pomierzyć drobniejsze obiekty chociażby barierki na moście.

most

Nie należy zapominać o mostach. Są one bardzo ważnym elementem jeżeli chodzi o koryta rzeczne. Wydruki 3d mostów nie są skomplikowane, ale warto tutaj również być precyzyjnym. Bardzo ważną kwestią w projektowaniu trójwymiarowym jest odpowiedni dobór skali. Wszystko zależny od tego ile materiału do drukowania chcemy użyć. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, to proponowana jest mniejsza skala około 1:100. Informuje nas o tym, że dana przestrzeń została pomniejszona sto razy. Wiadomo, że chcemy by projekt był dokładny i obrazował poszczególne elementy, dlatego też zalecany jest dobór nieco większej skali na przykład 1:80. W przypadku takiej skali bardzo dobrze widoczne są poszczególne obiekty i dzięki temu można określić relacje między nimi. Drukowanie 3d nie sprawia większej trudności, ponieważ maszyna nie jest trudna w obsłudze. Problemem staje się fakt, że jeśli chcemy wprowadzić w życie dany projekt, to trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Są to uwarunkowania środowiskowe, artykuły prawne, komunikacja oraz ekologia.

Projektując drogi wodne należy więc dostosować swój projekt do danej przestrzeni. Zmiany zawsze mają swoje konsekwencje. Ogromną zaletą drukowania 3d jest to, że łatwiej jest zobrazować dany teren, a tym samym prościej przekonać do inwestycji i zmian.