Rodzaje tokarek i automatów tokarskich

Tokarka jest maszyną, która służy do obróbki przedmiotów, których powierzchnie są obrotowe, jak na przykład kule, bryły, stożki, jak i różne gwinty. Tak jak i wiele innych maszyn, tokarki można podzielić na rodzaje, wszystko zależy od tego, gdzie się je wykorzystuje, przez kogo, jak i co poddawane jest toczeniu.

Automaty tokarskie cnc – do czego służą?

automaty tokarskie cncJeśli chodzi o rodzaje tokarek, to w pierwszej kolejności można je podzielić ze względu na to, jak są obsługiwane, a mogą być w sposób tradycyjnie, tak więc manualnie, jak i poprzez zmechanizowany i skomputeryzowany sposób z wykorzystaniem systemu CNC, który jest zintegrowany z CAD oraz z CAM. Wiadomo, że tokarki manualne są mniej skomplikowane od tych z CNC. Dlatego, naprawy tokarek manualnych podobnie jak w przypadku naprawy frezarek manualnych nie są tak skomplikowane jak w przypadku obrabiarek CNC. Te sterowane komputerowo najlepiej powierzyć specjalistom. W tym przypadku nieoceniony będzie serwis obrabiarek CNC. W takim miejscu pracują specjaliści, którzy nie tylko zajmują się awarią maszyna, ale także całego systemu CNC. Serwis maszyn CNC tylko nie tylko pomoc przy awariach, ale również montaż jak i instalacja oprogramowania. Serwis CNC na pewno pomoże z każdym problemem. Poza tym, w jaki sposób są obsługiwane tokarki, to również można je podzielić na uchwytowe, kołowe, rewolwerowe, tarczowe i zataczarki. Tokarki uchwytowe, jak sama nazwa wskazuje służą do obróbki przedmiotów zamocowanych w specjalnych uchwytach i je można podzielić na pionowe oraz poziome. Innym rodzajem tokarek, są tokarki kołowe, które dzieli się ze względu na wielkość obrabianego przedmiotu i tutaj można wyróżnić: tokarki stołowe, tokarki uniwersalne, tokarki produkcyjne, tokarki ciężkie, tokarki do obróbki głębokościowej, tokarki wielonożowe, tokarki kopiarki. Jeśli do obróbki są skomplikowane przedmioty to dobrym rozwiązaniem będą tokarki rewolwerowe, natomiast w przypadku przedmiotów u dużych rozmiarach oraz małej wysokości jak najbardziej sprawdzą się tokarki tarczowe. Zataczarki to frezarki służące do obróbki frezów zataczanych. Także można wyróżnić solidne automaty tokarskie cnc wykorzystywane w produkcji seryjnej i tu spotkać można półautomaty oraz automaty. Oczywiście istnieje wiele innych specjalistycznych oraz branżowych tokarek, których nie sposób wymienić.

Jak widać w przedstawionym artykule istnieje wiele rodzajów tokarek, z których korzysta się z zakładach, fabrykach, jak i przez osoby prywatne. To z jakiej korzysta się tokarki zależy od wielkości obrabianego przedmiotu, jego kształtu, czy też materiału z jakiego jest wykonany.