Typy i zastosowanie nitownicy elektrycznej

Nitownica jest narzędziem, które ułatwia łączenie ze sobą dwóch różnych powierzchni. Zazwyczaj w użytku domowym wykorzystywało się tej ręcznej, która jest dostępna nie tylko w niskich cenach, ale również pozwala ją stosować bez wykorzystania prądu. Jednak coraz większą popularność zyskują ostatnio nitownice elektryczne, które dzięki swojej budowie dostosowane są do pracy nawet w ciężkich warunkach.

Nitownica do pracy

nitownica elektrycznaJedynym wymogiem jest możliwość podłączenia do prądu, a zyskuje się sprawdzone urządzenie, które znacznie ułatwi wykonywaną pracę. Nitownice elektryczne dzielą się na te dedykowane do pracy z nitonakrętkami oraz nitami zrywalnymi. Każda posiada odmienną konstrukcję, która przystosowana jest do łączenia zupełnie innych elementów. Ma to wpływ na wykorzystanie energii elektrycznej oraz dobranie urządzenia o wystarczającej mocy, które pozwoli szybko i precyzyjnie połączyć blachy nitami. Warto powiedzieć, że ergonomiczna nitownica elektryczna między innymi wykorzystuje mniej mocy podczas pracy, ale również eliminuje problem związany z wyczerpującym się źródłem energii – czego nie można powiedzieć o nitownicach akumulatorowych. Bardzo długi kabel pozwala dotrzeć do nawet najtrudniejszych miejsc, a prosta i lekka konstrukcja jest mniejszym obciążeniem, dzięki czemu można pracować nawet jedną ręką.

nitownica elektrycznaIch ergonomia wynika z faktu, że są proste w obsłudze oraz posiadają budowę, która wpływa na zwiększenie komfortu podczas nitowania. Bez względu na wybrany typ nitownicy należy pamiętać o właściwej mocy oraz zakresie wykonywania łączeń, co przy profesjonalnym nitowaniu jest bardzo istotne. Przy częstym wykorzystywaniu tego urządzenia warto brać pod uwagę również dostępność części wymiennych, solidność marki, ale także wymienne końcówki, pozwalające na pracę zarówno w nitonakrętkami, jak i nitami zrywalnymi. Taka funkcjonalność pozwala zaoszczędzić na zakupie kolejnego urządzenia dedykowanego do pracy z innym typem nitów. Dlatego tak istotne jest wcześniejsze określenie rodzaju wykonywanych łączeń, aby postawić na takie narzędzie, które daje wiele możliwości. Nitownice elektryczne są bardzo ergonomiczne, i w ostatnim czasie wybiera się je zdecydowanie częściej niż te akumulatorowe – wykonując duże ilości łączeń.

Solidna budowa i dostępność dodatkowych części wymiennych to tylko jedne z rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem. Bez względu na to, jaki typ nitownicy wybierzemy, najważniejsza jest jej moc, która wpływa na dokładność i trwałość nitowanych ze sobą elementów.