Urządzenia i elektronika do silników elektrycznych

Silniki elektrycznego prądu stałego, jak i napędy prądu zmiennego, mogą działać sprawniej dzięki zastosowaniu dodatkowych urządzeń lub systemów elektroniki. Na przykład mogą to być przemienniki częstotliwości, które pozwalają na płynną regulację prędkości obrotowej.

Urządzenia przemysłowe a silniki

urządzenia przemysłoweSą one przydatne zwłaszcza przy ciężkich rozruchach, jak w podnośnikach śrubowych czy innych podobnych maszynach. Wówczas należy zadbać o odpowiednie warunki zasilania – koniecznością jest wymuszenie dodatkowego napięcia początkowego oraz optymalizacja momentu rozruchowego. Utrzymanie stałego napięcia jest możliwe jedynie poprzez kompensację, dlatego też tutaj niezbędne stają się falowniki. Zaawansowany technicznie przemiennik częstotliwości w sposób automatyczny kontroluje wszystkie parametry kompensacyjne, biorąc pod uwagę częstotliwość, napięcie i prąd silnika. Dzięki kompensacji uzyskujemy optymalne magnesowanie oraz odpowiednie napięcie dodatkowe. Pamiętajmy o tym, że niektóre przemienniki muszą mieć ręcznie ustawione napięcie startu – tak dzieje się w sytuacjach, gdy silniki są mniejsze niż wymagane częstotliwości. Nowe urządzenia przemysłowe, które przydają się przy silnikach, to – obok falowników – także styczniki, soft-starty do silników indukcyjnych oraz tyrystorowe układy napędowe do silników prądu stałego.

urządzenia przemysłoweStyczniki na prądy od kilku do kilkuset amper to elementy, które pozwalają na załączanie obwodów silnikowych lub większych styczników. Wykorzystuje się je przy układach silnoprądowych. Producenci najczęściej proponują także dodatkowe akcesoria do styczników, jak na przykład bloki styków pomocniczych, które umożliwiają podłączenie sygnalizatora; mechaniczne blokady zatrzaskowe do utrzymywania stanu stycznika; elektroniczne moduły czasowe pozwalające na włączanie/wyłączanie stycznika w określonym czasie; mechaniczne blokady, cyfrowe przekaźniki termobimetalowe; ochronniki przeciwprzepięciowe oraz przekaźniki termobimetalowe. Oprócz styczników, warto pomyśleć o wspomnianych już soft-startów, które są właściwie niezbędne przy silnikach indukcyjnych. To dlatego, że rozruch przy napędach indukcyjnych bywa kłopotliwy – duże obciążenie sprawia, że silnik w ogóle nie może ruszyć; zaś brak obciążenia lub obciążenie niewielkie – że rusza zbyt gwałtownie. Układ soft-start sprawia, że rozruch jest miękki i płynny.

We współczesnych rozwiązaniach technologicznych soft-starty opierają się na mikroprocesorowych układach energoelektrycznych. Jeżeli chodzi o silniki prądu stałego, tutaj wśród niezbędnej elektroniki i urządzeń można wskazać tyrystorowe układy napędowe.