Jak ustawić maszyny w fabryce?

W każdej fabryce znajduje się bardzo dużo maszyn produkcyjnych. Im bardziej skomplikowany i długi jest proces produkcji, tym więcej urządzeń tam znajdziemy. Wiadomo, że każdy sprzęt musi być sprawny, nie przegrzewać się, wykonywać precyzyjnie zlecone produkty.

Ustawienie maszyn jest bardzo ważne

ustawienie maszynJednak nie tylko sprawność urządzeń ma tutaj znaczenie, ale także to, gdzie są one ustawione. Zdecydowanie ustawienie maszyn w zakładzie jest kwestią kluczową. Jak zrobić do dobrze? Najważniejszy jest plan. Trzeba wiedzieć jakie maszyny będą ustawiane oraz do czego one służą i jak przebiega proces produkcyjny. Im więcej maszyn tym bardziej będzie to skomplikowane. Omówmy to na przykładzie zakładu produkcji słodyczy. Na początku muszą znaleźć się maszyny zajmujące się wstępną obróbką produktów spożywczych. Mogą to być urządzenia do rozłupywania orzechów, krojenia jabłek, obierana bananów, mielenia ziaren kakaowca, czy pozbywania się pestek w wiśni. Następnie stawia się maszyny wykonujące poszczególne elementy ciastek czy batoników. Czekolada będzie rozpuszczana, kremy mieszane, a białka jajek ubijane. Następne będą maszyny służące do łączenia składników w produkt. To znaczy takie, które nakładają krem na wafelki, polewę na czekoladki, czy piankę na ciasto.

ustawienie maszynNa końcu znajdować się będą maszyny służące do wrzucania produktów do opakowań oraz szczelnie je zamykające. Jeśli maszyny byłyby źle ustawione, to nie dałoby się zrobić gotowego produktu. Jeśli robienie kremu byłoby przez mieleniem ziaren orzechów to krem byłby grudkowaty i w zasadzie nie przypominałby kremu. Jeśli na końcu zabrakłoby szczelnego zgrzewania opakowania to produkty szybko by się zepsuły. Dlatego też ustawienie maszyn w zakładzie musi być zgodne z procesem produkcyjnym. Należy zadbać także o to, by między maszynami można było się swobodnie przemieszczać. Pracownicy nie mogą się przeciskać przy taśmach produkcyjnych, czy też zatrzymywać produkcji żeby dostać się do innego pomieszczenia. Maszyny rozmiesza się tak, by w przypadku awarii był do nich dostęp dla mechanika oraz by można je było odłączyć, jeśli coś by się przegrzewało. Każda maszyna musi być podłączona do prądu, więc stawia się je tam gdzie są gniazdka elektryczne, a kabel nie wymaga przedłużacza. Dobre ustawienie maszyn na hali pozwala zaoszczędzić wielu kłopotów z ich późniejszą relokacją.

Warto jest zatem poświęcić nieco czasu, by za pierwszym razem maszyny zostały należycie ustawione. W razie potrzeby pomogą nam w tym fachowcy, którzy zawodowo zajmują się ustawianiem maszyn.