Co warto wiedzieć o bandownicy?

Wielu robotników używa narzędzi jak i urządzeń, które ułatwiają ich pracę. Dzięki temu wykonywana przez nich praca trwa krócej a czasem również jest lepiej wykonywana a niżeli by miała być wykonana ręcznie. Jednym z takich narzędzi są bandownice.

Czym są bandownice?

bandownica Bandownica jest narzędziem, który bardzo często również jest nazywany napinaczem. Bardzo często wykorzystuje się je do naciągania taśmy. Łączy się ją przy pomocy specjalnych i niezawodnych klamerek drucianych. Zależnie od modelu jak i od rozmiaru sprawdzona bandownica służy do łączenia jak i napinania różnych taśm o różnych rozmiarach. Zależnie, gdzie jest używana może być obsługiwana ręcznie, jak i napęd może być elenktyczny czy wspomagany akumulatorkami. Głównym zadaniem bandownicy jest zabezpieczanie towarów czy innych transportowanych materiałów. Także dzięki temu narzędziowi można zabezpieczać przechowywany towar w magazynie. Poza tym również narzędzie jakim jest bandownica wykorzystuje się w budownictwie. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że sprawdzona bandownica pomaga w spięciu opaski. Takie opaski wykonywane są z materiału jakim jest polipropylen. W budownictwie często bandownica spina taśmy wykonane ze stali. To jakim wymiarów jest dana taśma uzależniona jest od wymiarów jak i masy danego spinanego materiału lub elementu.

bandownicaBandownice czyli paskownice można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym podziałem jest to ze względu jak są użytkowane. W tym przypadku wyróżnia się bandowncie ręczne, bandownice mechanice czy bandownice akumulatorowe. Innym rodzajem podziału bandownic jest to ze względu jak łączą taśmy. Tu wyróżnić można bandownice termiczną, bandownice na zapinki metalowe jak i bandownice na zapinki druciane. Bandownica termiczna łączy między innymi ze sobą taśmę na sztywno, a na połączeniu powstaje charakterystyczny zgrzew. Ten rodzaj narzędzi jest stały i jest napędzany elektrycznie. W przypadku bandownic na zapinki metalowe także powstaje stałe połączenie ze specjalnej zapinki wykonanej z metalu. Zapinkę zawsze powinno się dopierać o jeden milimetr większą niż rozmiar taśmy. Jeśli chodzi o bandownice na zapinki druciane, to w tym przypadku powstaje łącznie, które można rozpiąć, a następnie ponownie zapiąć. Ten rodzaj zapięcia szczególnie sprawdza się, gdy mamy do czynienia z pracującymi elementami, chodzi tu o towary zmieniające swoją objętość czy przemieszczające się.

Oczywiście istnieją również inne sposoby na łączenie ze sobą materiałów. Jednak połączenia powstające przy pomocy bandownicy są bardzo trwałe jak i wytrzymałe, dlatego wielu fachowców decyduje się właśnie na nie.