Wykonywanie posadzki samopoziomującej

Choć wykonywanie posadzek przemysłowych może sprawiać dużo problemów, zastosowanie zaprawy samopoziomującej zdecydowanie upraszcza pracę. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, które służą do wyrównywania podłoży.

Etapy montażu posadzki samopoziomującej

posadzki samopoziomująceTaka zaprawa, dzięki specjalnej zawartości składników, wygładza się samoczynnie. Dzięki temu może być wylewana nie za pomocą ludzkich rąk, a maszynowo. Nie potrzebujemy do tego więc wielu pracowników. W dodatku taka zaprawa szybko schnie – najlepsze produkty pozwalają na wprowadzenie ruchu pieszego już po sześciu godzinach od wylania posadzki. Jeżeli interesują nas posadzki samopoziomujące w Warszawie, przed ich użyciem zadbajmy jednak o odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy zwrócić uwagę na to, czy obecne podłoże jest całkowicie czyste, wolne od zanieczyszczeń i nie ma na nim żadnych plam z substancji, które mogłyby wpłynąć negatywnie na przyczepność zaprawy. Mogą to być tłuszcze oraz pyły. Powinniśmy też wykonać badanie wilgotności strukturalnej podłoża. Warto wiedzieć, że istniejące już podłoża betonowe mogą zawierać w sobie wilgoć resztkową i aby ją zablokować, należy użyć kolejnego specjalnego produktu. Poza tym należy przystąpić do usunięcia zanieczyszczeń w postaci powłok malarskich czy resztek kleju. Jeżeli dane zabrudzenie nie schodzi z powierzchni, można zastosować sprawdzone metody maszynowe – na przykład urządzenia takie jak frezarki czy śrutownicy.

posadzki samopoziomujące Przed położeniem posadzki samopoziomującej istotne jest także usunięcie powierzchniowych rys – należy je zagruntować, aby zostały całkowicie wypełnione. Dla bezpieczeństwa niektórzy uważają, że warto zagruntować całą powierzchnię posadzki, niezależnie od tego, czy są na niej rysy, czy też nie. Samo poprawne rozprowadzenie zaprawy samopoziomującej to już jedynie formalność. Wystarczy rozcieńczyć odpowiednią ilość preparatu w wodzie, rozmieszać i wylać na podłoże w ciągu 20 minut. Dłuższy czas mógłby doprowadzić do zaschnięcia zaprawy, co będzie zdecydowanie niekorzystne. Warto pamiętać, że odpowiednie proporcje przy rozcieńczaniu są bardzo ważne – jeśli wody będzie za dużo, to posadzka samopoziomująca może stracić swoje właściwości związane z wytrzymałością i trwałością, może zacząć się rozwarstwiać. To dlatego naprawdę ważne jest stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Pamiętajmy też o stosowaniu ubrań i okularów ochronnych. To dlatego, że posadzka samopoziomująca w postaci sypkiej posiada właściwości drażniące, dlatego należy unikać jego kontaktu ze skórą oraz oczami.