Wyposażenie do zakładu produkcyjnego

Każdy zakład produkcyjny powinien być dobrze wyposażony w systemy transportowe, gdyż tylko w ten sposób zapewnimy odpowiednią logistykę na terenie firmy. Wśród wyposażenia powinny znaleźć się więc odpowiednie przenośniki.

Podajnik rolkowy i procesy technologiczne

podajnik rolkowyNa rynku jest ich tyle rodzajów – wymienić można chociażby przenośniki wałkowe i krążkowe czy śrubowe – że ciężko może być nam wybrać te najlepsze urządzenia. Podstawowym przenośnikiem jest właśnie przenośnik wałkowy. Doskonale sprawdza się w przypadku przemieszczania ładunków stałych, które charakteryzują się zwartą budową. Działanie przenośnika opiera się na obracaniu wałków ustawionych względem siebie równolegle. Duży podajnik rolkowy to podstawa transportu podczas procesów technologicznych oraz często transportu magazynowego. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać, to że materiał przeznaczony dla transportowania musi mieć płaskie dno – aby nie zapadało się ono pomiędzy wałki. Najlepiej więc te podajniki sprawdzają się do transportowania wypełnionych kartonów i różnego rodzaju pojemników czy skrzyni, a także palet, desek, książek czy chociażby akumulatorów. Oczywiście takich przedmiotów może być o wiele więcej. Same przenośniki rolkowe dzielą się jeszcze na kilka rodzajów – mogą być nienapędzane, czyli grawitacyjne.

podajnik rolkowyWówczas transport przedmiotów wymaga wsparcia z zewnątrz – ręcznego. Jest to więc rozwiązanie, z którego rzadko się korzysta ze względu na związany z tym wysiłek i niepotrzebne marnowanie sił pracowników. Zaletę stanowi jedynie oszczędność energii elektrycznej – jednak czy jest to warte tego wysiłku ponoszonego przez pracowników? Ciekawą opcją są też stoły kulowe, które pozwalają nam na swobodne przesuwanie przedmiotów w dowolnym kierunku. Ale to również urządzenie do obsługi ręcznej. W zakładach produkcyjnych lepiej jeżeli znajdą się transportery automatyczne. Są idealne do linii produkcyjnej – towar przesuwa się po wałkach bez konieczności ingerencji pracowników. Do napędzania wykorzystywane są najczęściej paski okrągłe, zębate lub łańcuchy, a do tego specjalny system sterowania automatycznego. Montuje się wówczas specjalne elektrorolki, czyli płytki sterujące, które, mając dostęp do prądu stałego, pozwalają na ustawienie prędkości transportera oraz kierunku obrotów. Dodatkowo stanowią zabezpieczenie prądowe oraz napięciowe.

Wybór urządzeń transportu wewnętrznego jest naprawdę szeroki – jeśli zależy nam na tym, aby nasza firma odznaczała się sprawną logistyką, nie bagatelizujmy doboru najlepszych urządzeń, gdyż dzięki nim nasza firma będzie dobrze pracować.