Wyposażenie przedsiębiorstwa z branży chemicznej lub spożywczej

Przedsiębiorstwo przemysłowe, które stosuje rozwiązania wykorzystujące prowadzenie reakcji chemicznych, musi być odpowiednio wyposażone, aby każde działanie odbywało się w warunkach całkowicie bezpiecznych dla otoczenia.

Reaktory chemiczne – do czego się stosuje?

reaktory chemiczneZ tego też względu, wśród podstawowych obiektów, które powinny znaleźć się na terenie każdego przedsiębiorstwa tego typu, wymienić można między innymi profesjonalne reaktory chemiczne, które wykorzystuje się między innymi przy procesach utleniania rud czy spalania, ale nie tylko. Muszą być one wykonane z odpowiedniego materiału – ze stali kwasoodpornej, gdyż to pozwoli na pracę z substancjami agresywnymi i zniweluje do minimum możliwość wystąpienia korozji na zbiorniku. Stal kwasoodporna charakteryzuje się także dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego profesjonalne reaktory chemiczne ze stali kwasoodpornej są dużo lepszym wyborem niż zbiorniki mieszające emaliowane, choć charakteryzują się podobną odpornością korozyjną. Zazwyczaj w ofertach producentów profesjonalnych reaktorów chemicznych znajdują się oba rodzaje zbiorników, więc o najlepszym wyborze decydujemy sami.

reaktory chemiczneAutoklawy to reaktory chemiczne, na które istnieje największe zapotrzebowanie w branży chemicznej, spożywczej, jak i medycznej. Pozwalają one na przeprowadzenie sterylizacji, dlatego wykorzystuje się je najczęściej przy antyseptyce narzędzi chirurgicznych, jak i przy obróbce żywności, która musi być w pełni jałowa. Autoklaw pozwala również na przeprowadzanie syntez solwo- i hydrotermalnych. Do podstawowego wyposażenia tego urządzenia zaliczyć można naczynie główne, szczelne pokrywy, manometr i termometr oraz zawór ciśnieniowy. Profesjonalne reaktory chemiczne, które są dostępne w ofertach producentów, odznaczają się wysoką jakością wykonania. Biorąc pod uwagę ich sposób pracy, wyróżnić można reaktory okresowe, półprzepływowe, przepływowe i zamknięte. Pierwsze z wymienionych pozwalają na cykliczną wymianę produktów i reagentów. Reaktory chemiczne półprzepływowe cechują się tym, że produkty i reagenty muszą być wprowadzane, jak i wyprowadzane, osobno. Z kolei profesjonalne reaktory chemiczne przepływowe muszą mieć ciągły dostęp do substratów, gdyż reakcja odbywa się na bieżąco.

Producenci reaktorów uwzględniają także parametry takie jak doprowadzanie ciepła – reaktory mogą być ogrzewane lub chłodzone z zewnątrz. W zależności od zastosowania, możemy wybrać zbiorniki mieszalne o wielu różnych pojemnościach – od najmniejszych – na przykład 3-litrowych, po reaktory chemiczne mieszczące aż 40 tysięcy litrów składników.