Zalety desek z kompozytu

Nowoczesne materiały budowlane czy wykończeniowe tworzone są z myślą o jak największej trwałości i wygodzie użytkowania. Przykładem mogą być ogrodzenia, które zostają ocynkowane, a następnie malowane proszkowo, co tworzy trwałą, odporną na uszkodzenia i korozję powłokę – zamiast regularnie czyścić takie ogrodzenie i malować na nowo co roku, możemy spędzić czas w przyjemniejszy sposób.

Deska na tarasy

deska kompozytowa gładkaInnym przykładem są materiały kompozytowe, które powstają poprzez zmielenie np. kamienia czy drewna i zmieszanie go w odpowiednich proporcjach z żywicami albo polichlorkiem winylu. Taki materiał łączy w sobie najlepsze cechy obu rozwiązań – kolor, wygląd, trwałość, a zarazem jest w mniejszym stopniu podatny na uszkodzenia i zmiany wyglądu pod wpływem różnych czynników. Z tego względu ma też szersze zastosowania. Przykładem tego rodzaju kompozytu jest deska kompozytowa gładka, odpowiednia do układania na tarasach i balkonach, ale można ją też stosować do tworzenia ogrodzeń oraz na elewacje budynków. Co charakteryzuje deski z kompozytów? Układa się je znacznie wygodniej niż deski drewniane, ponieważ posiadają takie same rozmiary. Nie wymagają stosowania dodatkowej izolacji. Legary tarasowe należy układać bezpośrednio na betonie, zapewniając przy tym lekki spadek na odpływ wody. Deski kompozytowe mają jednolity kolor (w obrębie jednej partii), a ich struktura nieco przypomina drewno, szczególnie jeśli zdecydujemy się położyć deski ryflowane lub szczotkowane. Deski gładkie również dobrze się prezentują, łącząc w sobie klasyczny efekt drewna z nowoczesnością.

deska kompozytowa gładkaDoskonale sprawdzają się na wykończenie budynków we współczesnym stylu, estetycznie współgrają z różnymi materiałami, takimi jak stal, szkło i beton. W przeciwieństwie do desek drewnianych, kompozytowe nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji, jedynie umycia od czasu do czasu. Nie rozwijają się na nich grzyby czy pleśnie, są też odporne na działanie deszczu i mrozu, jednak pod wpływem słońca z czasem będą lekko zmieniać kolor, tak samo jak czyste drewno. To materiał bardzo trwały, który będzie rewelacyjnie się prezentował przez wiele lat, wymagając tylko minimum naszego zaangażowania, aby ten dobry wygląd utrzymać.

Z tego powodu śmiało można korzystać z desek kompozytowych do wykończenia elewacji, tarasu i na ogrodzenie. Dzięki temu całość domu i otoczenia będzie znacznie bardziej spójna stylistycznie i przemyślana, a właściciel czy zarządca budynku nie będzie musiał poświęcać co roku kilku dni na czyszczenie i konserwowanie desek, ponieważ nie będzie to konieczne.