Jakie zalety i wady mają dachy ze strzechy?

Współczesne budownictwo jest pełne rozmaitych rozwiązań. Można śmiało powiedzieć, że każdy znajdzie w nim coś dopasowanego do własnych potrzeb i możliwości. Obecnie mamy zdecydowanie większy wybór niż jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu.

Dachy ze strzechy są szczelne

dachy ze strzechyRynek oferuje zdecydowanie więcej materiałów budowlanych, znane są nowe technologie i możliwości. Przykładem tego postępu są chociażby dachy kryte strzechą. Zyskują one coraz więcej zwolenników przede wszystkim ze względu na swoje walory wizualne. Dach z trzciny powoduje, ze dom wygląda znacznie przytulniej, sielsko i zachęca do wejścia do środka. Jego zalety można dostrzec także przebywając wewnątrz budynku. Trzcina to surowiec, który charakteryzuje się doskonałą izolacją termiczną i akustyczną. Wobec tego dach ze strzechy to gwarancja ciepła zimą i przyjemnego chłodu latem. Problemu nie stanowią nawet siarczyste deszcze – z pewnością przebywając wewnątrz podczas ulewy nie usłyszymy charakterystycznego dla dachów z blachy hałasu. To także doskonała opcja dla osób, które mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy, właśnie ze względu na tłumienie hałasu. Bardzo dużą zaletą dachów z trzciny jest ich ognioodporność. Co ciekawe, kiedyś zrezygnowano z tego surowca właśnie ze względu na jego łatwopalność. Obecnie znane są jednak techniki montażu i impregnacji, które obniżają ryzyko pożaru właściwie do minimum.

dach z trzcinyWarto zwrócić uwagę także na to, że dachy kryte strzechą są bardzo szczelne, na co wpływ na dokładne ułożenie i odpowiedni kąt nachylenia. Powoduje to, że funkcjonalne są też altany z trzciny, które doskonale komponują się dachem z tego samego materiału. Warto podkreślić, że dachy i altany kryte strzechą są rozwiązaniem dla osób ceniących sobie solidność i długowieczność. Spowodowane jest to faktem, że trzcina jest materiałem niezwykle wytrzymałym, a dachy nią pokryte mogą przetrwać w niemalże nienaruszonym stanie nawet 100 lat. To zdecydowanie rekompensuje wysoką cenę inwestycji. Niestety dachy ze strzechy są jednymi z najdroższych obecnych na rynku, do czego przyczynia się ich montaż. Ten musi być wykonany solidnie, przez fachowców, by dach mógł spełniać swoje funkcje. Wymieniając wady tego rozwiązania warto zauważyć, że altany kryte strzechą (tak samo jak dachy) są bardzo ciężkie. Wymaga to najczęściej wzmocnienia konstrukcji, co także bywa kłopotliwe.

Reasumując, dachy ze strzechy mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Mimo wszystko wysoka cena może odstraszać wiele osób. Zyskamy jednak pewność, że za kilka lat nie będzie konieczności zmiany pokrycia.