tokarki numeryczne

Zasada działania wieloosiowej tokarki numerycznej

Tokarki są jednymi z najczęściej stosowanych maszyn w procesach wykorzystujących obróbkę skrawaniem. Dawniej były uważane za najprostsze urządzenia z całej grupy tego typu maszyn, jednak dzisiaj stwierdzenie to nie jest prawdziwe. Udoskonalone maszyny do toczenia wyróżniają się nie tylko solidnością, ale również dają możliwość wykorzystania ich na bardzo wiele sposobów.

Tokarki i ich głowice

tokarki numeryczneNic dziwnego, że są tak często wybierane podczas produkcji detali z różnych gatunków stali, drewna lub innych materiałów. Tokarka różni się od innych urządzeń do skrawania materiałów, ponieważ jej działanie związane jest z wprawieniem w ruch obrotowy materiału. Odpowiedniej wielkości sztabkę umieszcza się w specjalnych klamrach, które po uruchomieniu silnika zaczynają bardzo szybko się obracać. Dawniej to operator przy użyciu narzędzia skrawającego przykładanego do tworzywa, decydował o tym, jaki kształt przybierze element. Dzisiaj cały proces kontrolowany jest przez komputer oraz automatycznie działające podzespoły. Nowoczesne tokarki nie działają tylko w jednej osi. Materiał można w nich zamocować na kilka sposobów, dzięki czemu możliwe jest wytwarzanie detali o znacznie bardziej skomplikowanych kształtów. Głowica, do której zamocowany jest frez lub inne narzędzie skrawające, poruszać może się nie tylko w jeden sposób.

tokarki numeryczneOprócz regulacji docisku do materiału całość może przesuwać się wzdłuż osi wytwarzanego elementu. Najbardziej nowoczesne wieloosiowe tokarki numeryczne wykonane są w taki sposób, że ich głowice mogą poruszać się nie w dwóch, ale w kilku osiach. Dzięki temu mogą one obrabiać nie tylko zewnętrzną część elementów, ale również ich wnętrze. Daje to bardzo duże możliwości producentom części do silników, wałów napędowych oraz innych, specjalistycznych detali. Maszyny do toczenia nie są wykorzystywane tylko do tworzenia elementów o wymiarze zaledwie kilku centymetrów. Duża przestrzeń robocza oraz udoskonalenie przekazywania momentów obrotowych sprawiło, że niektóre tokarki dają możliwość wykonania komponentów o długości niemal jednego metra i średnicy przekraczającej 600 milimetrów. Ze względu na to, że nowoczesne tokarki działają bardzo precyzyjnie, powinny one być ustawione na specjalnych fundamentach.

W ten sposób minimalizuje się przekazywanie drgań wywołanych przez ludzi lub inne maszyny. Jeśli urządzenie ustawione jest na już istniejącej posadzce, doskonałym rozwiązaniem będą specjalne podkłady rozpraszające wszelkie niepożądane naprężenia. Dzięki temu maszyny pracują bardzo precyzyjnie.